Kars Sempozyum Metni

                                        BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİYM

      MÜSEMMA=( ÖZGÜN  İLİM VE İRFANİYET )  ÜZERİNE OLAN ;  ‘İLMİ LEDÜN İLMİNDE’ (TASAVVUF KÜLTÜRÜNDE)  EĞİTİM KRİTERLERİ :

      Yüce Kuran’ı Kerimin 10 suresinde 17 ayet ile belirtilen ‘İLMİ LEDÜN İLMİ’ (Özgün Tasavvuf  Kültürü) talimat ile hususen tavsiye edilmektedir.

       O sure ve ayetler , şunlardır;

KUR’ AN DA İLMİLEDÜN İLMİNE AİT

AYETLER

1) RABBENA-LATUZİĞ-KULÜBENA-BAĞDE İZ HEDEYTENA-VEHEBLENA-MİNLEDÜNKE  RAHMETEN-İNNEKE-ENTEL-VEHHAB.(RABBİMİZ BİZİ DOĞRU YOLA İLMİLEDÜN İLMİNE İLETTİKTEN SONRA BAĞIŞLAYIP BİR DAHA ESKİ GAFİL HALİMİZE DÖNDÜRME, LÜTFU İHSANI EN ÇOK OLAN SENSİN ALLAHIM…)        ALİ İMRAN SURESİ- AYET 8.

2) KALE RABBİ-HEBLİ-MİNLEDÜNKE ZÜRRİYETEN-TAYYİBETEN-İNNEKE- SEMİU-EDDUAİ.(ZEKARİYA PEYGAMBER RABBİNE DUA ETTİ:RABBİM BANA TARAFINDAN HAYIRLI BİR NESİL İLMİLEDÜN İLMİNE VAKIF, İNSANLAR ZÜRRİYETLER VER DİYE DUA ETTİ…)      ALİ İMRAN SURESİ AYET 38.

3) İNNALLAHE LA-YEZİLİMÜ MİSKALE ZERREH, VE İN TEKÜ HASENETEN YU’DAİFHA VE YUTİMİN LEDÜNHÜ ECREN AZİYM. (ŞÜPHE YOK Kİ – ALLAH(C.C.) ZERRE KADAR HAKSIZLIK ETMEZ- KULUNUN YAPTIĞI KÖTÜLÜKLERE CEZA, KULUNUN YAPTIĞI İYİ DAVRANIŞLARA DA İLMİLEDÜN İLMİ İLE ÖDÜLLENDİRİR.)      NİSA SURESİ AYET 40.

4) VE İZEN LEATEYNAHÜM MİNLEDÜNNA ECREN AZİYMA VE LEHEDEYNAHÜM SIRATEN MÜSTEKİYMA.(ÖĞÜTLERİMİZE UYANLARA NEZNİMİZDE, MÜKAFAT OLARAK İLMİLEDÜN İLMİNİ VERDİK. VE BU SAYEDE BU İLİMLE  DOSDOĞRU YOLA İLETTİK.)    NİSA SURESİ 67.68.

5) EZZALİMİ EHLÜHA VECALNA MİNLEDÜNKE VELİYYEN VECALNA MİNLEDÜNKE NASİREN.(RABBİMİZ BİZLER:GAFİLİN-CAHİLİN-ZALİMİN HER TÜRLÜ ZULMÜNDEN İLMİLEDÜN İLMİYLE MÜZEYYEN OLMUŞ, BİR MÜRŞİDİ KAMİLİ BİZLERE VESİLE EYLEYİP-REHBER-KILAVUZ-EYLE ALLAHIM.)      NİSA SURESİ AYET 75.

6) KAYYİMA LİYÜNZİRE BE’ SEN ŞEDİYDEN MİNLEDÜN VE YÜBEŞŞİREL MÜĞMİNİYNELLEZİNE YAĞ’ MELÜ NESSALİHATİ ENNE LEHÜM ECREN HASENA…(BİZ HZ.MUHAMMED’E İÇİNDE İLMİLEDÜN İLMİ OLAN O YÜCE KUR’AN I VERDİK.)        KEHF SURESİ AYET 2.

7) İZ EVVELFİTYETÜ İLELKEHFİ FEKALU RABBENA ATİNA MİNLEDÜNKE RAHMETEN VE HEYYİLENA MİN EMRİHA REŞEDA…(O YİĞİT KİŞİLER İHVAN OLANLAR MAĞARAYA BİR MÜRŞİDİ KAMİLE SIĞINDILAR. GÜÇLÜ BİR TESLİMİYETLE RABLERİNDEN KURTULUŞA İLMİLEDÜN İLMİNE ULAŞTILAR.)       KEHF SURESİ AYET 10.


8) FEVECEDA ABDEN MİN İBADİNA ATEYNAHÜ RAHMETEN MİN İNDİNA VE ALEMNAHÜ MİNLEDÜNNA İLMA…(VE NİHAYET BİZ ALLAH C.C.HÜ BAZI KULLARIMIZI İLMİLEDÜN İLMİYLE ŞEREFLENDİRDİK.)KEHF SURESİ AYET65.

9) KAALE İN SEELTÜKA AN ŞEY’ İN BADEHU FELA TÜSAHİBNİY KAD BELEYTE MİNLEDÜNNİY UZRA.(HIZIR ALEYHİSSELAM, MUSA ALEYHİSSELAMA BUNDAN SONRA İLMİLEDÜN İLMİ HAKKINDA SORU SORARSAN BENİ TERK ET, ARKADAŞLIK ETME DEDİ)KEHF SURESİ AYET 76.

10) VEİNNİ HİFTÜL MEVALİ MİNVERAİ VEKANETİ EMRETİ FEHEBLİ MİNLEDÜNKE VELİYYEN.(ZEKERİYYA PEYGAMBER,DOĞRUSU BEN VE BENİM ARKAMDAKİLER: İŞ BAŞINA GEÇECEKLERDEN ENDİŞE EDİYORUM. RABBİM, SEN TARAFINDAN BANA İLMİLEDÜN İLMİYLE MÜZEYYEN BİR OĞUL VER DEDİ.ALLAH TA İHSAN ETTİ.)   MERYEM SURESİ AYET 5.

11) VE HANANEN MİN-LEDÜN’ NA VE ZEKAT VE KANE TAKİYYA. (TARAFIMIZDAN YAHYA A.S. I KALP YUMUŞAKLIĞI MEYDANA GETİREN İLMİLEDÜN İLMİYLE NURLANDIRDIK.) MERYEM SURESİ AYET 13.

12) ELİF-LAM-RA KİTABUN UHKİMET AYATÜHÜ SÜMME FUSSULET MİNLEDÜN HAKİYMİN HABİYR.(YA MUHAMMED SANA İNDİRİLEN BU KİTAP (KUR’ AN) HERŞEYDEN HABERDAR OLAN; ALLAH TARAFINDAN İLMİLEDÜN İLMİYLE İÇERİKLENDİRİLMİŞTİR.)    HUD SURESİ AYET 1.

13) VEKUL RABBİ EDHILNİY MÜDHALE SIDKIN VE AHRİCNİY MUHRECE SIDKIN, VECAL LİY MİNLEDÜNKE SULTANEN NASİRA.(RABBİNE ŞÖYLE NİYAZ ET, RABBİM GİRECEĞİM VE ÇIKACAĞIM YERDEN; DÜRÜSTLÜKLE GİRİP ÇIKMAMI SAĞLA, ALLAHIM BANA TARAFINDAN GÜÇ İLMİLEDÜN İLMİ VER ALLAHIM.)      İSRA SURESİ AYET 80.

14) KEZALİKE NAKUSSU ALEYKE MİN ENBAİMA KAD SEBAK VE KAD ATEYNAKE MİNLEDÜNNA ZİKRA.(İŞTE GEÇMİŞTEKİLERİN HABERLERİNDEN BİR KISMINI SİZE ANLATIYORUZ. KATIMIZDAN SİZE BİR ZİKİR (İLMİLEDÜN İLMİ) VERDİK.)      TAHA SURESİ AYET 99.

15) LEV EREDNA EN NETTEHİZE LEHVEN LETTE HAZNAHÜ MİNLEDÜNNA İNKÜNNA FAİLİYN.(EĞER BİZ BİR EĞLENCE İSTESEYDİK, ONU HZ.MUHAMMED’İ KENDİMİZE TARAF EDİNİRDİK. BİZ BUNU YAPMADIK HZ.MUHAMMED’İ İLMİLEDÜN İLMİYLE SİZE BİR KURTARICI OLARAK SUNDUK.)        ENBİYA SURESİ AYET 17.

16) VE KAALU İN NETTEBİ İLHÜDA MAAKE NÜTEHATTUP MİN ARDİNA, EVVELEM NÜMEKKİN LEHÜM HAREMEN AMİNEN YUCBA İLEYHİ SEMERATÜ KÜLLİ ŞEYİN RIZKAN MİNLEDÜNNA VELAKİNNE EKSEREHÜM. (BİZ SENİNLE BERABER DOĞRU YOLA UYANLARI KATIMIZDAN BİR RIZIK İLMİLEDÜN İLMİ’ Nİ VEREREK GÜVENLİ YERE MEKKE’ Yİ MÜKERREMEYE YERLEŞTİRDİK. FAKAT GAFİLLERİN ÇOĞU BİLMEZLER.)KASAS SURESİ AYET 57.

17) VEİNNEKE LETÜLEKKAL KUR’ AN E MİNLEDÜN HAKİYMİN ALİYM. (RESULÜM ŞÜPHESİZ Kİ, BU KUR’ AN, HİKMET SAHİBİ HER ŞEYİ BİLEN ALLAH TARAFINDAN ZAHİR VE BATIN MANALARIYLA SUNULMUŞTUR.)NEML SURESİ AYET 6.


Kuranın ve bu ayetlerin asıl ve ilk muhatabı Hz. Muhammed’e ve isteyen her İnsana bu’ İLMİ  LEDÜN  İLMİ’ (Özgün Tasavvuf Kültürü)  hususen  günümüzün ZAT’ı EDEBİYON MÜRŞİDLERİ ( İrşad Memurların) dan  her isteyene, azim ve teslimiyetlerinin gücü kadar  verilmektedir.

           Bu ilim ve irfan sofrasından tarikatlar üstü olan;  Kuran’ın Hakikat- Marifet ve Batını sırlarının gücü ile Hz. Ebul Hasan Harakani, Hz. Mevlana Celaleddini Rumi, Hz. Yunus Emre ve nice gönül sultanları yetişmiş; Hakka vede Halka mal olmuşlar, çünkü bu kamil zatların sayesinde TÜM insanlık gerçek huzurun adresini, ruhlarının gıdasını bulmaktadırlar.

          Hz. Süleyman ÇELEBİ  ‘ VESİLETÜN NECAT’ (Mevlüt)  kitabında,

Bu gelen ilmi ledün sultanıdır,

Bu gelen tevhidi irfan kanıdır.

Sözleriyle ‘İLMİ LEDÜN İLMİNİN’ ( Özgün Tasavvuf Kültürünün) Müsemma:üzerine (özgün, ilim ve irfaniyetli)bu ilmi  28 Peygamberden yalnız Hz. Muhammed’e vede tabiinlerine verilmiştir ve halen varisleri ile verilmektedir.

         Bu ‘ İLMİ LEDÜN İLMİ’ (Özgün tasavvuf kültürü) Hz. Muhammed’in hususi ilmi olup, TÜM ilimlerin sultanıdır ÖZÜ dür.

                                                                                www.medeniinsan.net

                                                              MEDENİ İNSAN DERNEĞİ KURUCU BAŞKANI

                                                                                     Bekir DERELİ
 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret91969
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.69245.7152
Euro6.29836.3235
Hava Durumu
Saat